Szkoła z klasą Strona główna
Rok szkolny 2017/2018 - część 1 ( wrzesień - październik 2017) Uwaga! Materiały archiwalne z lat poprzednich, w tym z roku szkolnego 2016/2017 w dziale Historia szkoły

  

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 w Chojnicach ogłasza nabór na wolne stanowisko

Głównego specjalisty do spraw kadr i płac


OGŁOSZENIE O NABORZE

 

z dnia  13 września 2017 roku  - tutaj

 

                                                                                               kwestionariusz osobowy

Lista kandydatów spełniających wymagania formalne zamieszczone w ogłoszeniu - tutaj

Wyniki naboru na stanowisko specjalisty do spraw kadr i płac Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach - tutaj

 
  "Uczeń z dysleksją też czyta książki"

Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywały się pod hasłem „Uczeń z dysleksją też czyta książki". W Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnicach, w której uczy się prawie jedna trzecia uczniów z dysleksją, co roku szczególną wagę przywiązuje się do tego przedsięwzięcia. Dzieci ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się są objęte fachową pomocą przez cały rok szkolny, a nauczyciele i specjaliści wykorzystują do pracy z nimi najrozmaitsze metody i techniki, aby pomóc im w rozwijaniu ich możliwości, zainteresowań oraz zmotywować do nauki, poszerzania swoich zdolności i osiągania sukcesów.

W tym szczególnym tygodniu, który przypadł w dniach 16 - 20 października, nasiliły się działania podkreślające radzenie sobie z problemami w czytaniu, pisaniu, tworzeniu tekstów, poprawną kaligrafię, na zapamiętywanie  i organizację uczniowskiej pracy. W przygotowanie przedsięwzięcia Tygodnia Świadomości Dysleksji włączyli się wszyscy nauczyciele, pedagodzy, psycholog, terapeuci, logopeda oraz bibliotekarz. Dzieci miały okazję zmierzyć się z wieloma przygotowanymi dla nich zadaniami i pokazać, że potrafią „wyjść" poza trudności związane z dysleksją i działać twórczo, efektywnie oraz skutecznie.

Nauczyciele poloniści po raz kolejny (jako tradycję obchodów tego tygodnia) przygotowali oryginalną ortograficzną grę terenową dla uczniów klas IV - VII. Uczestnicy zabawy zmagali się  z zadaniami rozwijającymi aktywne poznawanie reguł ortografii. Doskonalili też funkcje percepcyjno - motoryczne, a nade wszystko musieli wykazać się ogromną aktywnością. Ważną rolę odgrywała umiejętność współpracy w grupie, bowiem ona gwarantowała powodzenie w grze.

We wszystkich klasach oraz w świetlicy uczniowie mogli zagłębić się w świat bajek różnych autorów poprzez wspólne czytanie książek z wychowawcą. Dzięki temu bliżej poznali piękne historie stworzone przez H. Ch. Andersena, braci Grimm, Tolkiena i innych. Ponadto w bibliotece szkolnej, odbyły się dla chętnych klas lekcje z audiobookiem, dzięki którym dzieci mogły wsłuchać się w opowieści pisane przez autorów znanych tekstów z kanonu lektur, takich jak „Baśnie" Andersena, „Opowieść wigilijna", „Ten obcy" czy „Hobbit". Chcąc zwrócić uwagę na ważność czytania książek, od początku roku szkolnego, na wszystkich drzwiach sal lekcyjnych i gabinetów wolontariusze wywiesili sentencje o istotności czytania i  co dzięki aktywnemu kontaktowi z książkami możemy osiągnąć.

Po raz kolejny, w Sali Doświadczania Świata, uczniowie klas trzecich  zaprezentowali swoją znajomość głoskowania trudnych wyrazów w konkursie szkolnym. Uczestnicy udowodnili, że nie straszne są im żadne słowa, z zapałem i z umiejętnością je głoskowali, a zwycięzcy nie byli znani do ostatniej chwili, więc potrzebna była konkursowa dogrywka.

Nie zabrakło również konkursów plastycznych dla dzieci chcących zaprezentować swój talent artystyczny. Miały one okazję stworzenia ilustracji do swojej ulubionej książki bądź zakładki czy rysunku ułatwiającego zapamiętanie trudności ortograficznej.

Klasa V c wzięła udział w zajęciach z wykorzystaniem metody polisensorycznej podczas jesiennego spaceru do parku na lekcji przyrody. Mogli w ten sposób za pomocą doświadczenia i własnych obserwacji poznać charakterystykę roślinności oraz zwierząt występujących w najbliższej okolicy.

Ponadto nie zabrakło zmagań z matematyki w postaci różnych zagadek, a także konkursu z języka angielskiego. W młodszych klasach królowały zagadki ortograficzne i kolorowa ortografia utrwalająca reguły pisowni. Były również piosenki połączone z zabawą ruchową, natomiast nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali różne ćwiczenia oraz zawody mające usprawnić motorykę dużą i motywować do pracy. Nauczyciele i terapeuci skupiali się także na ćwiczeniach grafomotorycznych, kaligrafii, dyktandach graficznych, poszerzaniu słownictwa, rozwijaniu logicznego myślenia oraz funkcji percepcyjno - motorycznych poprzez zabawę.

Dla rodziców została przygotowana tablica informacyjna, z której mogli się dowiedzieć czym jest dysleksja, na jakie objawy należy zwrócić uwagę na poszczególnym etapie rozwoju dziecka oraz z jakich propozycji książkowych mogą skorzystać do pracy z własnym dzieckiem w domu.

Był to tydzień obfitujący w kreatywne rozwiązania wspierające dzieci z dysleksją rozwojową. Najważniejsze, że dorobek tygodnia po raz kolejny urozmaicił i wzbogacił praktykę pracy dydaktycznej nauczycieli, aby sprawnie, efektywnie i wspólnie móc pomagać uczniom. fotoreportaż

Kaszubskie motywy w piosence i pracach technicznych


       25 października 2017 roku w gościnnych progach czytelni dla dorosłych i dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej uczniowie klasy V b ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach mieli okazję uczestniczyć  w zajęciach regionalnych, które w ramach trwających właśnie Dni Kultury Kaszubskiej przygotowali dla nich panie Janina Kosiedowska, Patrycja Rudnik i pan Jarosław Kuklewski ze Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Uczniowie podzieleni na grupy sporo dowiedzieli się o regionie z przekazanych im legend, powiastek, opowieści o kulturze Ziemi Kaszubskiej. Dlaczego nazywa się ją „Adamowym rajem", skąd według legend w naszym regionie tyle piękna i urokliwych miejsc, jak owe miejsca, barwy, symbole zadomowiły się w folklorze, twórczości artystycznej, wytworach ludzkiej pracy - to tylko niektóre wątki zajęć. Dodając do nich wysłuchane i  wytłumaczone brzmienie kaszubskiego języka, wspomnienie o ludowym rzeźbiarzu, malarzu, pisarzu Józefie  Chełmowskim  - mamy  mały przegląd wszystkiego co znane, cenne, niepowtarzalne i rdzennie kaszubskie. Nic też dziwnego, że w tak wyczarowanej atmosferze uczniowie szybko i wdzięcznie nauczyli się  piosenki „Kaszëbskô Zemia" , pięknie śpiewali ją z akompaniamentem akordeonu, a nawet wspólnie zdecydowali się zatańczyć wplatając w tany proste, najbardziej popularne elementy choreografii kaszubskiej. Aby jednak poczuć się jak ludowi twórcy, dzieci z pasją oddały się sztuce rękodzielniczej i po wysłuchaniu informacji o kolorach kaszubskich, ich odcieniach i symbolice w czytelni tworzyli filcową biżuterię w kształtach zaczerpniętych z haftu kaszubskiego. Tak powstały róże, tulipany, palmety i inne ornamenty, które po chwili można było z dumą przypiąć na bluzy, bluzki i sweterki. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał zakładkę do książek specjalnie zaprojektowaną na obchody Roku Józefa Chełmowskiego. To była wspaniała lekcja o  regionie, naszej  kulturze i jej trwaniu. Bardzo w imieniu uczniów za nią dziekujemy! fotoreportaż


  Dobro mierzone ofiarnie zbieranymi darami

 

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach, tj. zarówno w Szkole Podstawowej nr 3, jak i Przedszkolu nr 3 zakończyła się właśnie jesienna zbiórka higienicznych i opatrunkowych darów, które za sprawą Fundacji Redemptoris Missio trafią na Czarny Ląd do pracujących tam misjonarzy.

Brać szkolna zajmowała się gromadzeniem materiałów opatrunkowych, przedszkolaki postawiły na zbiórkę szczoteczek do zębów dla dzieci z Afryki. Owe medyczno - higieniczne dobra  już zapakowano, a całkiem pokaźna paczka  jest właśnie w drodze do fundacji zajmującej się koordynowaniem humanitarnej akcji. 9,120 kg kilogramów bandaży, materiałów opatrunkowych oraz 8,600 kg szczoteczek to efekt przeprowadzonych zbiórek, a zarazem wyraz empatii dzieci i ich rodziców na dolę innych, bardzo potrzebujących pomocy ludzi. Dziękujemy bardzo serdecznie za wsparcie szkolno - przedszkolnych działań! Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni!


                                   

Pszczółki i Jeżyki z darami w chojnickim "Przytulisku", 20 października 2017 r.

Za prezenty dla zwierząt Schronisko podziękowało dzieciom z Przedszkola nr 3 w Chojnicach na swojej fb stronie.

                       Zdjęcie użytkownika Schronisko dla zwierząt w Chojnicach


   Natalia Mosek z VII d wśród tegorocznych laureatów Powiatowego Konkursu Plastycznego "Barwy jesieni"!
           W tym roku motywem przewodnim konkursu były ispiracje magicznym swiatem Józefa Chełmońskiego. Na Konkurs wpłynęło ponad 400 prac plastycznych. Praca Natalii nagrodzona została III lokatą. Gratulujemy!

Wesoły i zdrowy Dzień Marchewki w przedszkolu!

13 października w Przedszkolu nr 3 w Chojnicach, w związku z dniami owoców i warzyw zorganizowany został Dzień Marchewki. Tego dnia dzieci oraz panie ubrały się na pomarańczowo.

Dzień rozpoczęliśmy przedstawieniem marchewki, jako warzywa, jej zalet, walorów i sposobów wykorzystania. Przedszkolaki wspólnie bawiły się tańcząc, śpiewając, rozwiązując zagadki, biorąc udział w quizach m. in. (wykonanie różnych kreatywnych prac plastyczno - technicznych, układanie marchewkowych puzzli, zbieranie marchewek z grządki i inne).Po tańcach i zabawach nie obyło się bez degustacji surówki i soku z marchwi, chrupania surowej marchewki. Ten dzień był inny od wszystkich - pomarańczowy, marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte. Na pamiątkę tego wspaniałego dnia dzieci otrzymały marchewkowe odznaki. fotorelacja portalu Chojnice.comNasz szkolny wolontariat działa, znajdując wielu chętnych do pracy dla innych - relacja portalu Chojnice.com

 Uroczyste pasowanie na Przedszkolaka

22 września 2017 roku dzieci  naszego przedszkola wzięły udział w uroczystym pasowaniu na przedszkolaka przez dyrektora Karola Kołyszko oraz panią wicedyrektor Danutę Siluk. Przedszkolaki pokazały, czego zdążyły się nauczyć. Nie zabrakło piosenek, ale również odpowiedzi na trudne pytania. Nie  odbyło się również bez tradycyjnego  przyrzeczenia, tyle że w żartobliwej formie. Przedszkolaki obiecały między innymi nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać oraz nie robić w galoty, bo z tym dużo roboty. Na dobry początek maluchy otrzymały słodycze, a całą uroczystość dopingowali rodzice. fotoreportaż

 

4.10.2017r. - Światowy Dzień Zwierząt

 

W roku szkolnym 2017/2018 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach swoją działalność rozpoczęło Szkolne Koło Wolontariatu, którego hasło przewodnie brzmi: „Pomagam, bo lubię". Pierwsze spotkanie koła dowiodło, iż w naszej szkole nie brakuje superbohaterów gotowych nieść pomoc i wsparcie wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Liczba ochotników - wolontariuszy - przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorek. Koło zrzesza dzieci klas IV-VII, ale zaznaczamy, że może się do nas  przyłączyć każdy, kto czuję taką chęć i potrzebę, bez względu na wiek. Na chwilę obecną koło liczy 45 osób. Na pierwszą zbiórkę - 23.09.2017 r. -  nasi uczniowie przybyli tłumnie i z ogromną chęcią oraz gotowością i zapałem do działania. Jedną z pierwszych podjętych przez Koło aktywności była zbiórka karmy, ręczników, koców, smyczy, misek itp. -  na rzecz schroniska dla zwierząt w Igłach - „Przytuliska". Zbiórka zakończyła się nie lada sukcesem, nasi superbohaterowie udowodnili, że mają wielkie serduszka dla zwierząt i rzeczywiście przejmują się ich losem. W sumie udało się zebrać ok. 60 kg karmy dla zwierząt: zarówno dla psów jak i kotów, a także wszelkie koce, ręczniki i inne niezbędne akcesoria dla zwierzaków. Przekazanie darów miało miejsce w Światowy Dzień Zwierząt, 4.10.2017 r., gdzie nasi wolontariusze przybyli autobusem pod opieką pań koordynujących całe przedsięwzięcie p. Ewy Żurawskiej, p. Asi Orlikowskiej i p. Ani Czajkowskiej. Na miejscu dzieci zostały przywitane przez pracowników schroniska, którzy z chęcią opowiadali o swojej pracy oraz czworonożnych mieszkańcach schroniska, a także oprowadzili dzieci po całym terenie. Dzieci były zachwycone i niezwykle zainteresowane, zadawały wiele pytań dotyczących procedury adopcji, a także historii przebywających tu zwierząt. Wielu z naszych dzielnych wolontariuszy zdecydowało się na stałą współpracę ze schroniskiem i pomoc w formie np. wyprowadzania psów czy zabawy z kotami. Uczniowie, którzy nie ukończyli jeszcze 13 lat, muszą tę decyzję podjąć wspólnie ze swoimi rodzicami, czy opiekunami prawnymi.

Każdy kto przyłożył cegiełkę do naszego szczytnego przedsięwzięcia został odznaczony medalem oraz dyplomem Przyjaciela Zwierząt. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

Pragniemy podkreślić, iż zbiórka darów na rzecz schroniska jest akcją cykliczną w naszej szkole, do tej pory zajmowały się tym nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej p. Hanna Weltrowska oraz p. Mirosława Czarnecka. Kolejna taka akcja będzie miała miejsce w grudniu i będzie organizowana przez anie Mirosławę Czarnecką i Hannę Weltrowską jako coroczne wspomoganie działalności na rzecz schroniska pod nazwą "I Ty zostań św. Mikołajem!"
fotoreportaż z październikowej akcji dla zwierząt ze schroniska "Przytulisko"


 

 I nauczyciel ma swój dzień ...


       Słowami stanowiącymi refren pięknie zaśpiewanej piosenki - dzieci z grup „Jeżyki" i „Żabki" z Przedszkola nr 3 w Chojnicach powitały  swych gości - nauczycieli Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach oraz emerytowanych pracowników SP nr 3 w Chojnicach. Okazją do artystycznej gali w dniu 12 września 2017 roku były obchody tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej. Ze sceny  w obszernym holu przedszkola posypały się nie tylko miłe słowa podziękowań za pełną trudów nauczycielską pracę, dzieci zaprezentowały też świetnie ułożony program, na który składały się wokalno - taneczne popisy przedszkolaków, występ klasy I c oraz humorystyczne scenki przygotowane przez uczniów z VIIc. Nad dziecięcymi występami czuwały panie Aleksandra Gruchała, Małgorzata Urban - Piepiora, Zenobia Spichalska i Renata Bukowska.  Licznie zgromadzeni goście z ogromnym wzruszeniem przyjęli występy najmłodszych, a wypowiedzi i dialogi ze scenek o tematyce nauczycielskiej i uczniowskiej rozweseliły wszystkich! Miłym akcentem była też możność  zwiedzenia sal przedszkola, gdzie ciągle przybywa użytecznego w pracy edukacyjnej wyposażenia pozyskanego w dużej mierze z funduszy unijnych, i które urzeka wspaniale przygotowanymi  dla maluchów wnętrzami .

Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, Karol Kołyszko dziękując wszystkim zgromadzonym za codzienny trud pracy dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej wyraził szczerą nadzieję, iż obchody przyszłorocznego Dnia Edukacji Narodowej odbywać się będą  w rozbudowanej Szkole Podstawowej nr 3, gdzie powstanie nowy moduł budynku mieszczący dodatkowe sale lekcyjne, stołówkę, pomieszczenia kuchenne. Prace zostały już zainicjowane, ich  efekty będą wymierne nie tylko dla uczniów, ale także dla wszystkich chojniczan i  środowiska naturalnego miasta - na dachach sali gimnastycznej i nowego  budynku zostaną założone ogniwa fotowoltaiczne i dwie ciche, małe turbiny wiatrowe.  To plany na przyszłość! Społeczność szkolna - dobrze przygotowana organizacyjnie na czas rozbudowy już czeka na nowe pomieszczenia, ocieplenie szkoły, nowe zagospodarowanie terenów przyszkolnych.

Dziękując wszystkim pracownikom za wzorową pracę dyrektor nagrodził 24 z nich. Specjalne słowa podziękowań skierował do odchodzącej na emeryturę po 38 latach pracy - pani  Ireny Borzyszkowskiej, pracownika szkolnej kuchni .

Nauczyciele Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach zostali także nagrodzeni za swą pracę, inicjatywy, przedsięwzięcia przez instancje nadrzędne placówce: Nagrodę Burmistrza Miasta Chojnice otrzymali : dyrektor Karol Kołyszko, Wiesława Koperska, Jan Michałowski. Barbarę Trzebiatowską uhonorowano Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku odebrała w tym roku pani Celina Babińska. Gratulujemy!
fotoreportaż


             fotografia z uroczystości wręczenia nagród nauczycielom
                       w chojnickim Ratuszu (foto. Chojnice.com)ŻEGNAMY UCZNIA, ŻEGNAMY KOLEGĘ .....

Z wielkim bólem i rozpaczą w sercach, smutni, niepocieszeni wspominamy  Ucznia Szkoły Podstawowej nr 3 w Chojnicach


DAMIANA GROCHOWSKIEGO

                                                                                     Z KLASY IV e

                                                            
... odszedł od nas nagle, niespodziewanie, tak jak gdyby ktoś ważniejszy niż  jego rodzice, rodzeństwo, najbliżsi, jego  nauczyciele, koledzy, wszyscy, którym był drogi - zawołał: "Damianie chodź, tęsknię, chcę mieć Cię przy sobie, pragnę, aby i mnie ktoś rozweselił, pocieszył .... przyjdź!"
 ... i poszedł, zniknęła nagle gdzieś nasza iskierka, żywe srebro skore do psikusów, kochane dziecko, uczeń, nasz przyjaciel, towarzysz zabaw, kolega .... biega sobie pewnie po niebieskich dróżkach, a wokół siebie ma zastępy Aniołów! Szczęśliwych Aniołów, z Damianem jest im wesoło, radośnie! Tylko tu pusto i smutek wielki ...

                                        
Damian zmarł nagle, niespodziewanie w piątek, 6 października 2017 roku.
Różaniec za naszego ucznia odmawiany jest  w Kapliczce przy Wszechnicy codziennie o godzinie 18. 00.

                        

                                                

                                                         Pamieci naszego Kolegi - warta wolontariuszy

 

Strażnicy Miejscy w Przedszkolu nr 3

    
       
Po raz pierwszy w nowym Przedszkolu nr 3 w Chojnicach przy ul. Młodzieżowej 44 wizytę złożyli  Strażnicy Miejscy. Przeprowadzili z dziećmi z grupy Jeżyki zajęcia, których celem było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, a także wdrażanie do ich przestrzegania. Funkcjonariusze Straży Miejskiej uczyli dzieci prawidłowego przechodzenia przez jezdnię . Dużo uwagi poświęcili noszeniu przez dzieci odblasków, które mogą im uratować życie i sprawić, że stają się widoczne przez kierujących z odległości kilkudziesięciu metrów. Podczas wizyty przedszkolacy mieli możliwość przechodzenia przez jezdnię na pasach, przy odpowiednim świetle, gdyż funkcjonariusze przynieśli ze sobą pomoce do ćwiczeń tj. pasy, sygnalizatory, a nawet pojazdy, którymi dzieci jeździły po „przedszkolnych ulicach". Na zakończenie spotkania Strażnicy zostali obsypani mnóstwem pytań i stanęli do wspólnego zdjęcia wraz z przedszkolakami . fotoreportaż

 

JESIEŃ  ZAWITAŁA DO PRZEDSZKOLA NR 3 W CHOJNICACH

Jednym z założeń Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomagam, bo lubię" działającego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach jest działalność na rzecz społeczności szkolnej
i przedszkolnej.  5.10.2017 r. nasi wolontariusze: 15 uczniów z klasy IV c i 3 uczennice z klasy VII e pod opieką p. Justyny Zielińskiej i p. Ewy Żurawskiej udało się do Przedszkola nr 3 w Chojnicach, gdzie wystąpili z przedstawieniem pt. „Witamy Panią Jesień". Dzieci z dwóch grup zerowych obejrzały inscenizację opowiadania o pajączku, którego zaskoczyło nadejście jesieni oraz wysłuchały pięknej recytacji kilku wierszy. Występ zakończył wspólny taniec przedszkolaków z wolontariuszami oraz zabawy przy muzyce. Maluchom szczególnie spodobała się Pani Jesień, z którą miały okazję zatańczyć. Dzieci, choć nieco zawstydzone, nagrodziły starszych kolegów oklaskami i zaprosiły ich na następne spotkanie. Kolejną wizytę wolontariusze zaplanowali w listopadzie. fotoreportaż

 

Zbiórka żywności

W dniach 29-30 września bieżącego roku uczniowie klas I - VII i wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomagam, bo lubię" wzięli udział w zbiórce żywności, zorganizowanej przez Bank Żywności.

Wymagało to od naszych ochotników poświęcenia swojego wolnego czasu. Wykazali się oni ogromnym zapałem i zaangażowaniem w cała akcję. Bardzo im dziękujemy za tę bezinteresowną aktywność. Dziękujemy również rodzicom i opiekunom dzieci za wsparcie tak szlachetnej akcji, która pomoże osobom potrzebującym. W całą akcję zaangażowali się również nauczyciele z naszej szkoły, którzy pomagali zorganizować całe przedsięwzięcie,  zwozić i liczyć żywność (p. L. Bardelska, p. A. Czajkowska, p. M. Dąbkowska, p. A. Homa, p. J. Orlikowska, p. J. Zielińska, p. E. Żurawska).

Łącznie zebraliśmy 440 kg żywności.

Jeszcze raz: BARDZO, BARDZO DZIĘKUJĘMY!

Zachęcamy do udziału w następnej zbiórce żywności. Pamiętajmy: WARTO POMAGAĆ!

                      
                              Zebrana zywność trafi do potrzebującychInformacja o wynikach naboru na stanowisko referenta w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach - tutaj

LISTA kandydatów spełniających wymagania formalne na stanowisko referenta  w Zespole Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach -
tutaj

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 w Chojnicach ogłasza nabór na wolne stanowisko referenta do spraw kadr i płac
 

OGŁOSZENIE O NABORZE

z dnia  21 września 2017 roku

 

opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Chojnicach (bip.miastochojnice.pl)

oraz na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Chojnicach(www.sp3.chojnice24.pl)


więcej w zakładce OGŁOSZENIA

tekst ogłoszenia w pdf --- kwestionariusz osobowy ---Ósme Dni Sztuki w Chojnicach. Warsztaty artystyczne z Januszen Jutrzenka Trzebiatowskim

             
18 września 2017 roku w Centrum Sztuki Collegium Ars (podziemia Kościoła Gimnazjalnego) odbyły się warsztaty twócze młodzieży z chojnickich szkół. Pod okiem prowadzącego zajęcia - rysunki węglem stworzyły Wiktoria Cerajewska, VI e, Zuzanna Drozd, VI b, Aleksandra Mindak, VII d, Oliwia Młodzianowska, VI c, Milena Żmuda Trzebiatwska, VI e. Rysunki dziewcząt wyeksponowano w szkolnej galerii. Brawo dziewczyny, prace są interesujące i emanują artystycznym spojrzeniem!

                 
                   wystawę prac dziewcząt zorganizowała pani Barbara Łącka


 Opatrunek na ratunek`2017
 
Po raz kolejny nie pozostajemy obojętni na los innych i włączamy się do akcji "Opatrunek na ratunek". Zbieramy materiały opatrunkowe dla potrzebujących w Afryce. Akcja w szkole potrwa do 16 października 2017 roku. Dzięki Fundacji Redemptorius Missio zebrane materiały opatrunkowe zostaną  przesłane do misjonarzy pracujących z chorymi w Afryce.
Opatrunki przynosimy do katechetów lub do pokoju nauczycielskiego, gdzie przygotowano na ten cel opatrunkowy  karton. Dziękujemy za włączenie się do akcji. Bóg zapłać!

            

Oskar i Maksymilian naszymi reprezentantami na Międzyszkolnynych Zawodach Tenisa w Szczecinku (26 września 2017 r.)

Jak na walecznych tenisistów przystało z zawodów wrócili z laurami - Oskar Pawlak w swojej grupie wiekowej był pierwszy, Maksymilian Nowak uplasował się na piątym miejscu!

 
  Oskar i Maksymilian z lauram! (fot. organizatorzy)
Gratulujemy!
relacja portalu Chojnice.com

Mobilni w „Trójce", 18 - 22 września 2017 r.

Wycieczki piesze, rowerowy tor przeszkód oraz konkurs plastyczny to niektóre z działań podjętych w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 3 podczas Tygodnia Mobilności. Wszystko po to, by zachęcać do zrównoważonego wybierania środków transportu i promować głównie te, które przynoszą korzyść dla naszego zdrowia i środowiska.

Europejski Tydzień Mobilności obchodzony jest w Europie od 15 lat. Jest to przede wszystkim czas do promowania świadomych wyborów środka lokomocji oraz wszelakich aktywności fizycznych, podejmowanych na świeżym powietrzu. Uczniowie chojnickiej „Trójki" w dniach 18 - 22 września obchodzili Tydzień Mobilności, który rozpoczął się od udziału w akcji „sprzątanie świata". Podczas wycieczek pieszych, uczniowie posprzątali okolicę, z bezmyślnie pozostawionych śmieci. Uczniowie klas VI w Parku 100-lecia, skorzystali z „parkowej" siłowni. Miłośnicy jazdy na rowerze kształtowali swoje rowerowe umiejętności, pokonując tor przeszkód. Tor można było również spróbować przejechać hulajnogą lub na desce Roller Surfer. Pani Agnieszka Wróblewska poprowadziła zajęcia aerobiku dla chętnych uczniów, a wszystko po to by promować aktywny tryb życia. W szkole zorganizowano również konkurs plastyczny nt. „Miasto bez samochodu".

Tydzień mobilności w chojnickiej „Trójce" zakończyła wizyta pana policjanta, który wygłosił prelekcje na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. fotoreportaż

Funkcjonariusze policji odwiedzili też dzieci z Przedszkola Publicznego nr 3 - relacja portalu Chojnice. com

 


Koło wolontariatu nowością Targów Edukacyjnych, 21 września 2017 r.


Już po raz ósmy w Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się Targi Edukacyjne. Koło wolontariatu to tegoroczna nowość w ofercie zajęć pozalekcyjnych, organizowanych dla uczniów chojnickiej „Trójki".

Targi edukacyjne na stałe wpisały się w kalendarz pracy SP 3. Mają one na celu zapoznanie rodziców z ofertą zajęć dodatkowych, organizowanych dla ich pociech w chojnickiej „Trójce". Oprócz kół przedmiotowych, rozwijających zainteresowania uczniów takich jak: kółko przyrodnicze, historyczne, religijne, matematyczne, polonistyczne, kółko języka angielskiego, języka niemieckiego, papieroplastyka czy kółka informatycznego, można było zapisać dziecko na zajęcia, pomagające uczniom przezwyciężać trudności w nauce. Chętni uczniowie mogą ponadto uczestniczyć w zajęciach ceramicznych, nauki języka migowego oraz kółka recytatorskiego. Zamiłowania muzyczne można szkolić w szkolnym chórze lub też podczas tanecznych zajęć „Roztańczonych Trójeczek". Można również uczęszczać na zajęcia szkolnego koła teatralnego „Maskarada" oraz koła fotograficznego „Zoom".  Dla sportowców czekają zajęcia badmintona, piłki nożnej, tenisa stołowego, siatkówki, koszykówki, lekkoatletyki, Roller Surfer oraz dla uczniów klas IV zajęcia piłki ręcznej w ramach ogólnopolskiego programu „Gramy w ręczną".

Oferta zajęć pozalekcyjnych skierowana została również do przedszkolaków, którzy mogą uczestniczyć m.in. w zajęciach taneczno - rytmicznych, matematycznych oraz kółku małych odkrywców.

Stoiska na szkolnych targach przygotowali też pedagodzy, psycholog, logopeda, szkolna świetlica i biblioteka.
                
                 fot. Chojnice.com

Inicjatywy współpracujących instytucji

Szkolną ofertę zajęć wspomogły również instytucje od lat współpracujące z chojnicką SP 3. Rodzice zapoznali się z ofertą Chojnickiego Domu Kultury oraz Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej. Spotkali harcerzy, zapraszających do wstąpienie w szeregi 40 drużyny im. Zawiszy Czarnego, która swoją siedzibę ma w murach SP 3. Dla miłośników sportu swoją ofertę przedstawiło Centrum Tenisowe Terminal Charzykowy oraz klub karate.


Superbohater w „Trójce"

Zupełną nowością w ofercie zajęć pozalekcyjnych chojnickiej „Trójki" jest koło wolontariatu, pod hasłem „Pomagam bo lubię". Pani Ewa Żurawska pragnie z wolontariuszy SP 3 zrobić superbohaterów. - Dzieci mają możliwość bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi, angażując się w inicjatywy charytatywne jak np. akcję WOŚP, podziel się posiłkiem czy akcja znicz - mówi pani Ewa - inicjatorka szkolnego koła wolontariatu.

Oferta zajęć pozalekcyjnych w chojnickiej „Trójce" jest bardzo bogata i zróżnicowana. Każdy z uczniów na pewno znajdzie coś dla siebie. fotoreportaż


Witamy uczniów w Trójce


        W tym roku szkolnym do Trójki przybyło 75 pierwszoklasistów. O godzinie 12.30 dzieci, ich  rodziców i najbliższe im osoby powitano w sali gimnastycznej, gdzie czekali już na nich dyrekcja szkoły, wychowawczynie i grono pedagogiczne. Zwracając się do gości dyrektor szkoły, Karol Kołyszko nakreślił nową strukturę organizacyjną jednostki, przybliżył misję szkoły w służbie młodszym uczniom, przedstawił pracę pedagogów wspomagających dzieci podczas zdobywania wiedzy i umiejętności, a także wspomniał wydarzenia minionych wakacji, które wymiarem katastrofalnych szkód w środowisku naturalnym dotknęły nasz region. Dyrektor wyraził ogromne poważanie, szacunek dla postawy 40 Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego  działającej w szkole i jej drużynowego, hm. Andrzeja Schulza za  działania pozwalające szybciej uporać się ze skutkami nawałnicy oraz aktywne, spontaniczne niesienie pomocy mieszkańcom Rytla.

Pan Andrzej Schulz tradycyjnie podjął się w dniu rozpoczęcia roku szkolnego poprowadzenia uroczystości pasowania pierwszaków. Kiedy już wszyscy nowi uczniowie zgromadzili się przy wychowawczyniach klas I a, b, c - ich reprezentantki (trzy uczennice) uroczyście złożyły ślubowanie na sztandar i zostały pasowane przez dyrektora szkoły. Po chwili wszystkich pierwszoklasistów pasowały na uczniów  panie - Ewa Sawicka, Hanna Kiedrowicz i Zenobia Spichalska.

Ważny w życiu uczniowskim dzień programem artystycznym z elementami patriotycznymi uświetniły występy klas IIa, II b i IV a przygotowane pod kierunkiem nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej Hanny Weltrowskiej, Mirosławy Czarneckiej i Ewy Sawickiej.

Mali uczniowie wraz z rodzicami udali się po uroczystości do swych sal, odnowionych, doposażonych  podczas wakacji, tak aby maluchom było w nich wygodnie i pracowało się bardzo twórczo i spokojnie. Wierzymy, iż wszystkie dni w szkolnych salach, pełne będą uczniowskich sukcesów, starań, ciekawych szkolnych wydarzeń. Tego życzymy wszystkim pierwszoklasistom i ich starszym kolegom!
fotoreportaż kl.1 --- fotoreportaż kl. II - VII


Tworzymy Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 3 w Chojnicach
Miejska inauracja roku szkolnego 2017/2018 w Przedszkolu nr 3

Od nowego roku szkolnego 2017/2018 jesteśmy Zespołem Szkolno - Przedszkolnym nr 3 w Chojnicach. Tworzą go - Szkoła Podstawowa nr 3 im. Pamięci Kolejarzy Chojnickich w Chojnicach i Przedszkole Samorządowe nr 3 przy ul. Młodzieżowej 44.
 
                          

Uroczystego otwarcia Przedszkola nr 3 dokonano podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego 2017/2018. Nowe, świetnie wyposażone przedszkole dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat jest odzewem władz miasta na potrzeby najmłodszych jego obywateli. Będzie tu spędzało czas 125 dzieci. Do ich dyspozycji jest 5 obszernych sal, pełne zaplecze sanitarne, stołówka, gabinet logopedyczny, sala do zajęć korekcyjno - kompensacyjnych, nowoczesny, przystosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych plac zabaw, przestronne korytarze, pełne zaplecze socjalne. Dzieci będą miały zapewnioną nie tylko opiekę kadry wychowawców i nauczycieli wspomagających ich pracę, ale także pomoc logopedy, pedagoga, psychologa. W pierwszym roku pracy przedszkola dzieci zorganizowano opieką w 5 grupach wiekowych: Biedronki (3-4 latki, pobyt 10-godzinny w przedszkolu), Żabki (5-6 latki, pobyt 10-godzinny), Pszczółki (5-6 latki, pobyt 5-godzinny), Motylki (5-6 latki, pobyt 5 godz.), Jeżyki (6 latki, pobyt 10 godz.). Smaczne, pożywne posiłki zapewni firma cateringowa z Człuchowa.

Dzień otwarcia przedszkola był świetną okazją zapoznania się z jego wyposażeniem, wystrojem, rozwiązaniami architektonicznymi. Powstało ono na bazie pomieszczeń szkolnych byłego Gimnazjum nr 1 w Chojnicach.

Remont, dostosowanie pomieszczeń do nowych funkcji przedszkolnych udało się przeprowadzić w okresie zaledwie trzech miesięcy. Dziś pomieszczenia tworzą doskonale funkcjonujący odrębny człon edukacyjny w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 w Chojnicach. Środki finansowe pozwalające utworzyć przedszkole zapewniły władze miasta Chojnice przy wsparciu funduszy , jakie pozyskano realizując w mieście projekt "Aktywne przedszkolaki - upowszechnianie oraz podniesie jakości edukacji przedszkolnej w mieście Chojnice", koszty utworzenia przedszkola zamknęły się w kwocie  ok.1,5 mln .

Przedszkole oferuje dla dzieci bezpłatne zajęcia rytmiki, j. angielskiego, logopedyczne oraz wiele zajęć dodatkowych  w ramach realizacji programu unijnego.

Uroczystość inauguracji roku szkolnego w nowym przedszkolu zgromadziła wiele osób zaangażowanych w tworzenie jednostki. Powitaliśmy Burmistrza Miasta Chojnice, Arseniusza Finstera, Wiceburmistrza Chojnic, Edwarda Pietrzyka, Przewodniczącego Rady Miasta Antoniego Szlangę, Przewodniczącego Komisji Edukacji, Bogdana Kuffla, dyrektora Wydziału Edukacji Miasta Chojnice, Grzegorza Czarnowskiego, dyrektora wydziału Inwestycyjno - Budowlanego, Jacka Domozycha, Grzegorza Drewczyńskiego z firmy Usług Remontowo - Budowlanych, Władysława Zabrockiego z Zakładu Instalacji Elektrycznych i Hydraulicznych w Rytlu, Mariusza Kłosowskiego z Pracowni Usług Projektowych w Chojnicach.

Wśród gości obecni byli Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Joanna Szawczyn, Wizytator Oświaty Barbara Leśniewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Małgorzata Henszke, Agnieszka Kortas - Koczur, dyrektor Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej w Chojnicach, wicedyrektorki SP nr 3 Grażyna Matthes i Zofia Myszka oraz przedstawiciele chojnickich szkół. Gospodarz uroczystości, Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, Karol Kołyszko serdecznie podziękował wszystkim osobom wspierającym powstanie obiektu podkreślając, iż wieńczy on dziesięcioletnią historię wychowania przedszkolnego prowadzonego w Szkole Podstawowej nr 3 w Chojnicach od 2007 roku. Przedstawił też wicedyrektorkę ds. przedszkola Danutę Siluk. Nastąpiło przecięcie wstęgi symbolicznie otwierające działalność przedszkola oraz poświęcenie krzyży, które umieszczone zostaną na ścianach sal, którego dokonał ks.prałat Jacek Dawidowski, proboszcz z Bazyliki Mniejszej w Chojnicach. Program artystyczny przygotowały dzieci z SP nr 3. Miłym gestem inauguracji pracy przedszkola było wręczenie Danucie Siluk przez wicedyrektor SP nr 7 w Chojnicach, Kamilę Szulc pakietu pomocy dydaktycznych dla przedszkolaków ufundowanego przez chojnickie szkoły podstawowe.

                          
Po uroczystości wszyscy goście, rodzice i dzieci zwiedzili przedszkole.

 fotoreportaż z uroczystości --- relacje mediów: portal Chojnice. com --- portal Chojnice 24 --- Radio Weekend --- Gazeta Pomorska --- Chojnice TV --- Chojnice TV (uczniowie SP nr 3 w programie artystycznym) ---

Uchwała Rady Miejskiej o powstaniu Przedszkola nr 3 w Chojnicach --- pomieszczenia przedszkolne przed remontem --- Przedszkole po remoncie ---
 

Wakacje

        
Wakacje. Życzyliśmy Wam, by upłynęły radośnie, bez kłopotów, zmartwień. By były bezpieczne i słoneczne. Tak do końca życzenia nie spełniły się. Żywioły natury okazały się bezwzględne. Noc z 11 na 12 sierpnia 2017 roku zmieniła oblicze dużej połaci naszego regionu. Nagłą, niespodziewaną nawałnicę odczuliśmy na własnej skórze. Życie wielu mieszkańców naznaczone zostało tragedią, czworo ludzi straciło życie, wielu domy, dobytek. W obliczu klęski żywiołowej połączyły się jednak i zahartowały  ludzkie więzi. Pomoc, ta bratnia przyszła natychmiast. To był alert! Wśród niosących pomoc, walczących ze skutkami wichury byli też nasi harcerze z 40 DH im. Zawiszy Czarnego i ich drużynowy, hm. Andrzej Schulz. Dziękujemy, jesteśmy z Was bardzo dumni, byliście natychmiast tam, gdzie Wasza obecność, działanie były potrzebne, bez wahania stanęliście gotowi do ciężkiej fizycznej pracy! Chylimy czoła! Dziękujemy też wszystkim nauczycielom, rodzinom naszych uczniów, którzy także okazali się wielcy we wspólnym działaniu, odczuliśmy, że dzięki Wam łańcucha dobrych ludzkich serc żaden żywioł, choćby najsilniejszy nigdy nie przerwie!

        
                                      Harcerze w Rytlu (foto fb 40DH)


Rocznica wybuchu II wojny światowej, 1 września 2017 r.

Delegacja SP nr 3 uczestniczyła w złożeniu kwiatów przy pomnikach Orła Białego i pomnika Pomordowanych Kolejarzy


delegacja VII b przy pomniku Orła (fot. poetal Chojnice.com) 
created & hosted by intensys.pl